آشنایی با کیف پول الکترونیکی

manisoft kifepol rs - آشنایی با کیف پول الکترونیکیدر این مطلب قصد داریم کیف پول الکترونیکی را به شما معرفی کرده، ویژگی‌ و قابلیت‌های آن را بررسی و درباره انواع رایج کیف پول الکترونیکی صحبت کنیم

baner home kifepol manisoft rojinsoft.ir W5 - آشنایی با کیف پول الکترونیکی

کیف پول الکترونیکی (E-Wallet) یا کیف پول دیجیتال چیست و چه مزایا و قابلیت‌هایی دارد؟ کیف پول الکترونیکی درواقع یک سرویس پرداخت مبتنی بر مدل تجارت الکترونیک یا همان E-Commerce است که امکان انجام تراکنش‌های آسان‌تر مالی را برایتان فراهم می‌کند. به عبارت دقیق‌تر، کیف پول الکترونیکی، یکی از قابلیت‌هایی است که اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

از زاویه دیگر، کیف پول الکترونیکی را می‌توان یک حساب یا اکانت مالی مجازی دانست که پول به‌صورت دیجیتال در آن ذخیره می‌شود. این حساب مجازی از سوی کاربر به میزان مشخص شارژ می‌شود و کاربر می‌تواند با استفاده از اعتبار موجود در آن، بدون نیاز به وجه نقد یا کارت بانکی، هزینه خرید کالاها و خدمات را بپردازد. با کیف پول الکترونیکی، دیگر نیازی به حمل پول نقد نیست و هر تراکنشی را می‌توانید ظرف چند ثانیه و به‌سادگی هرچه ‌تمام‌تر انجام دهید.

با پیشرفت باورنکردنی فناوری، حالا گوشی‌های هوشمند، بیش از هر زمان دیگری در زندگی روزمره اهمیت دارند. این گوشی‌ها به لطف بهره‌مندی از جدیدترین قابلیت‌های اجرایی و ارتباطی، تقریباً همه ابعاد زندگی انسان‌ها را در قاب کوچک خود جای داده‌اند و تصور زندگی بدون آن‌ها، حالا دیگر به معنای واقعی کلمه، محال به نظر می‌رسد. اگر روزی گمان می‌کردیم که کامپیوترهای خانگی و لپ‌تاپ‌ها، نزدیک‌ترین پیوند بین انسان و فناوری هستند، گوشی‌های هوشمند خیلی زود نشان دادند که چقدر اشتباه می‌کردیم.حالا و در عصر تحول دیجیتال، گوشی‌های هوشمند، حلقه اصلی اتصال بین انسان‌ها و فناوری هستند و همه خدمات الکترونیکی در بستر آن‌ها تعریف و ارائه می‌شوند و این روند بی‌تردید ادامه خواهد یافت.ورود کیف پول دیجیتال به عرصه پرداخت، می‌تواند فصل جدیدی از خدمات پرداخت الکترونیکی باشد. فصل جدیدی که پتانسیل بالقوه زیادی در ارائه قابلیت‌ها و امکانات متنوع و ارزش‌افزا به کاربران دارد.

مزایای استفاده از کیف پول‌ الکترونیکی

  • سهولت در استفاده
  • امن و مطمئن
  • سرعت بالا
  • ارتباط آسان با سایر حساب‌ها
  • تجمیع تراکنش‌های خرد

کیف پول الکترونیکی علاوه بر سرعت و سهولت انجام تراکنش‌های مالی، مزایای زیادی برای کاربر فراهم می‌کند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

۱-امنیت بیشتر

برای خرید با کیف پول الکترونیکی، نیازی به وارد کردن اطلاعات کارت‌های بانکی‌تان ندارید. این یعنی فرایند خرید با کیف پول دیجیتال، بسیار امن است و هیچ خطری متوجه اطلاعات مالی حساس شما نیست. ضمناً کیف پول الکترونیکی برخلاف کیف پول‌های فیزیکی، نه گم می‌شود و نه کسی می‌تواند وجه موجود در آن را بدزدد!

۲-مشوق‌های مالی

اغلب شرکت‌ها برای ترغیب کاربران و مشتریان به استفاده از کیف پول الکترونیکی، به ازای انجام هر تراکنش، مشوق‌ها یا پاداش‌هایی را برای آن‌ها منظور می‌کنند که ارائه تخفیف در انجام تراکنش، افزایش امتیاز اعتباری و … نمونه‌هایی از این پاداش‌ها هستند. این یعنی با استفاده از یک کیف الکترونیکی می‌توانید بی‌آنکه تغییری در رفتار خریدتان ایجاد کنید، از مزایای اقتصادی بهره‌مند شوید.

۳-تسهیل رصد تراکنش‌های مالی

هر کیف پول الکترونیکی، به ازای هر فعالیتی که انجام می‌دهید، گزارشی را به شما ارائه می‌دهد. به همین دلیل، وقتی همه فعالیت‌های مالی‌تان از طریق کیف پول الکترونیکی انجام شود، به گزارشی کامل و یکدست از تراکنش‌های مالی مختلف دسترسی خواهید داشت. درنتیجه مخارجتان را بهتر رصد می‌کنید که این می‌تواند به اموری مثل بودجه‌بندی یا مدیریت هزینه‌های شخصی کمک زیادی کند.

۴-انتقال سریع وجه

از کیف پول الکترونیکی، فقط برای عملیات خرید و پرداخت وجه استفاده نمی‌شود بلکه انتقال وجه، یکی دیگر از قابلیت‌های ارزشمند آن است. درست مثل عملیات پرداخت، انتقال وجه از کیف الکترونیکی نیز در کمتر از چند ثانیه صورت می‌گیرد. نکته مهم‌تر آنکه برخلاف انتقال وجه از طریق کارت‌های بانکی که بابت آن‌ها، کارمزد اخذ می‌شود، فرایند انتقال از طریق کیف پول الکترونیکی، کاملاً رایگان است که این خود یکی دیگر از جنبه‌های مقرون‌به‌صرفه و جذاب استفاده از آن است.

انواع کیف پول الکترونیکی

به طور کلی سه نوع کیف پول الکترونیکی وجود دارد:

کیف پول‌های بسته

در کشور ما عموما این خدمات در قالب کارت‌های هدیه ارائه می‌شود که مبالغ از قبل مشخصی در آنها قرار دارد.

کیف پول‌های نیمه بسته

بانک مرکزی برای صدور این گونه کیف‌ پول‌های الکترونیکی باید مجوز صادر کند. نمونه‌ی این کیف پول الکترونیکی در ایران، اپلیکیشن هایی هستند که شما می‌توانید در آنها حساب کاربری خود را با استفاده از کارت‌های بانکی شارژ کنید و در خریدها از آن استفاده کنید.

کیف پول‌های باز

این کیف پول‌ها را فقط از طریق بانک‌ها یا در همکاری با بانک‌ها می‌توان صادر کرد. از این کیف پول‌ها می‌توان در تمام تراکنش‌ها استفاده کرد و همچنین می‌توان از دستگاه‌های خودپرداز پول دریافت کرد. نمونه‌ی این کیف‌ها در داخل کشور همچنان در مراحل آزمایشی به سر می‌برد.

کیف پول‌های الکترونیکی رایج دنیا

کیف پول الکترونیکی از طریق حساب بانکی قابل شارژ کردن است. با استفاده از این کیف پول بانکی، دیگر نیازی نیست برای هر ارسال یا دریافت پول، از کارت بانکی استفاده کرد. می‌توان پول به کیف پول بانکی واریز و یا برداشت کرد و موجودی درون آن را کنترل کرد.

در حال حاضر استفاده از اپلیکیشن‌های کیف پول الکترونیکی در تمام دنیا گسترش یافته‌است. شرکت‌های نامداری در سطح جهان چنین اپلیکیشن‌هایی به بازار عرضه کرده‌اند. معروف‌ترین این اپلیکیشن‌ها «Google Pay Send»، «Apple Pay»،‌ «Samsung Pay»، «Paypal»، «Venmo» و … هستند.

Google Pay Send

کیف پول بانکی الکترونیکی، نخستین بار در سال ۲۰۱۱، بصورت محدود توسط کمپانی «گوگل» و تحت عنوان «Google Wallet» عرضه شد و بعدها به «Google Pay Send» تغییر نام داد. این کیف پول مجهز به تکنولوژی ارتباط از راه نزدیک (NFC) است و صرفا بر روی گوشی‌های تلفن همراه مجهز به این تکنولوژی قابل اجرا است.

Apple Pay

پس از «گوگل» و در سال ۲۰۱۴ کمپانی «اپل» از اپلیکیشن کیف پول بانکی «Apple Pay» رونمایی کرد که از تلفن‌های هوشمند ساخت کمپانی اپل پشتیبانی می‌کرد. نحوه کارکرد این کیف پول ااکترونیکی نیز مانند کیف پول گوگل است و خرید صرفا از طریق دستگاه‌های NFC مقدور است.

Samsung Pay

در سپتامبر سال ۲۰۱۵ کمپانی «سامسونگ» نیز از کیف پول بانکی الکترونیکی «Samsung Pay» یا «Loop Pay» پرده‌برداری کرد. نحوه کار با اپلیکیشن کیف پول سامسونگ نیز مانند کیف پول گوگل و اپل است با این تفاوت که کیف پول سامسونگ مجهز به سیستم انتقال امن مغناطیسی (MST) است. تکنولوژی MST این امکان را فراهم می‌کند که خرید از فروشگاه‌های فاقد سیستم NFC نیز صورت پذیرد.

kifepol manisoft - آشنایی با کیف پول الکترونیکیکیف پول مانی سافت

همان‌طور که گفتیم کیف پول دیجیتال، قابلیتی است که روی بعضی اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی و سایت های فروشگاهی ارائه می‌شود. کیف پول فروشگاه مانی سافت یکی از همین برنامه‌های تحت وب است که در کنار ارائه طیف گسترده‌ای از خدمات و امکانات، یک کیف پول الکترونیکی را برای کاربر ایجاد می‌کند. می‌توانید در همان ابتدای ورود به فروشگاه و قبل از خرید، آن را شارژ کرده و برای انجام خرید و پرداخت های آتی، از کارایی، امنیت، سرعت و سهولت آن لذت ببرید. اگر هم قصد ارسال وجه به کیف پول دیگران را داشته باشید، می‌توانید برای فرد یا افراد موردنظری که آن‌ها نیز از کیف پول فروشگاه مانی سافت استفاده می‌کنند، از کیف پول خودتان برای آن‌ها اعتبار بفرستید.

3boxmanisoft - آشنایی با کیف پول الکترونیکی