آشنایی با افتر افکت

آشنایی با افتر افکت

آشنایی با افتر افکت

احتمالاً تاکنون نام نرم‌افزار «آدوبی افتر افکت» (Adobe After Effects) را شنیده‌اید، اما حتی اگر نشنیده باشید، دست‌کم با انیمیشن آشنا هستید. اگر در طی 25 سال گذشته به یک صفحه نمایش خیره شده باشید، به احتمال زیاد یکی از آثاری که با نرم‌افزار افتر افکت ساخته شده است را دیده‌اید. این ابزار یکی از قدرتمندترین ابزارهای خلاقانه در تاریخ است. در این مقاله به معرفی نرم افزار افتر افکت و بررسی همه مواردی که برای شروع به کار این با نرم‌افزار نیاز دارید خواهیم پرداخت.

در ادامه این مقاله معرفی نرم افزار افتر افکت اطلاعات مفید زیادی درباره این ابزار به شما ارائه می‌کنیم و امیدواریم دلایل خوبی برای این که چرا باید شروع به یادگیری آن بکنید در اختیار شما قرار دهیم. شاید شما دانشجویی باشید که می‌خواهید مسیر آینده خود را انتخاب کنید. یا شاید به تازگی با افتر افکت آشنا شده‌اید و می‌خواهید در مورد کارهایی که با این ابزار می‌توانید انجام دهید بیشتر بدانید. در هر حال پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

افتر افکت چیست؟

ادوبی افتر افکت یک نرم‌افزار انیمیشن 2.5 بعدی است که برای طراحی انیمیشن، جلوه‌های بصری و ترکیب‌بندی تصاویر متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرد. افتر افکت در ساخت فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و ویدئوهای مختلف کاربرد گسترده‌ای دارد. این نرم‌افزار در مرحله پست‌پروداکشن (post-production) استفاده می‌شود و صدها جلوه مختلف دارد که می‌توان از آن‌ها برای دست‌کاری تصاویر استفاده کرد. این ابزار به ما امکان ترکیب لایه‌های ویدئو و تصاویر در یک صحنه منفرد را می‌دهد.

ae - آشنایی با افتر افکت

افتر افکت در کجا استفاده شده است؟

افتر افکت به خاطر کاربردهای متنوع خود مشهور است و آثار خلق شده با این نرم‌افزار همه جا حضور دارند. شما حتماً برخی از این نمونه‌ها را می‌شناسید، اما شاید ندانید که با استفاده از افتر افکت خلق شده‌اند. برای نمونه تیتراژ ابتدایی فیلم Star Trek Into Darkness، رابط کاربری بازی Ender’s Game، سریال آنلاین Action Movie Kids، سریال Walking Dead، رابط کاربری اپلیکیشن Home گوگل، مسابقات فرمول 1، سریال Color سی‌ان‌ان، آگهی‌های شرکت Nike و موارد زیادی دیگری با استفاده از این نرم‌افزار خلق شده‌اند.

روش‌های بسیار مختلفی برای استفاده از افتر افکت جهت خلق محتوای بصری وجود دارد. مواردی که در پاراگراف فوق  از این مقاله معرفی نرم افزار افتر افکت برشمردیم، صرفاً موارد معدودی برای درک گستردگی و تنوع کاربردهای این نرم‌افزار بودند.

تاریخچه ادوبی افتر افکت

افتر افکت ابتدا در سال ۱۹۹۳ توسعه یافت و از آن زمان چند بار خریداری شده است. توسعه‌دهندگان اولیه شرکت Company of Science and Art به اختصار CoSA بودند که دو نسخه از این نرم‌افزار با کارکردهای محدود تولید کردند. این کارکردها امکان ترکیب لایه‌ها و تبدیل مشخصه‌های مختلف هر لایه را فراهم می‌ساخت. نسخه اول تنها برای سیستم عامل اپل عرضه شده و روی رایانه‌های مکینتاش قابل استفاده بود.

افتر افکت در سال ۱۹۹۴ و تنها یک سال پس از معرفی، از سوی شرکت Aldus خریداری شد و قابلیت‌های جدید جالب زیادی مانند رندرینگ جند سیستمی و motion blur به آن اضافه گشت. اما پیش از آن که سال 1994 پایان یابد، آدوبی این فناوری را خریداری کرد و تا به اکنون همچنان مالک افتر افکت است.

شرکت آدوبی از زمان خریداری این نرم‌افزار، 50 نسخه مختلف از آن را منتشر کرده و افتر افکت را به نرم‌افزار پیشروی این صنعت تبدیل کرده است که در هر نسخه امکانات جدید دیگری را ارائه می‌کند. برخی نسخه‌ها بزرگ‌تر از نسخه‌های دیگر هستند، اما همه آن‌ها نرم‌افزارهای فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شوند. در سال 2019 افتر افکت جایزه اسکار موفقیت علمی و فنی را دریافت کرد که گواهی بر میزان انسجام و قدرتمندی این نرم‌افزار است.

wlog manisoft Academy Award After Effects - آشنایی با افتر افکت

انیمیشن کلاسیک در برابر موشن‌گرافیک

وقتی از انیمیشن صحبت می‌کنیم، معمولاً یک سردرگمی بین طراح موشن‌گرافیک و انیماتور سنتی وجود دارد. با این که این دو صنعت با هم ترکیب شده‌اند و از چند جنبه با یکدیگر هم پوشانی دارند، اما گردش کار آن‌ها متفاوت است. در ادامه مقاله معرفی نرم افزار افتر افکت به توضیح این موارد می‌پردازیم.

انیمیشن سنتی

ترسیم فریم به فریم با استفاده از یک رسانه فیزیکی و/یا ایجاد انیمیشن سلولی درون برنامه‌ای مانند Adobe Animate به عنوان شکل سنتی هنر انیمیشن نگریسته می‌شود. این فرایند با طرح‌ریزی برخی موقعیت‌های کلیدی و رسم فریم‌های مختلف بین آن‌ها کاری طولانی است که گرچه از نظر خلاقیت برخی مزیت‌ها را دارد، اما از نظر زمان صرف شده برای خلق پروژه‌ها با عیب بزرگی مواجه است.

زمانی که به انیمیشن سنتی فکر می‌کنید، شاید برخی فیلم‌های قدیمی دیزنی مانند علاءالدین یا شیر شاه را به خاطر بیاورید. این انیمیشن‌ها نمونه‌های عالی از رویه انیمیشن سنتی محسوب می‌شوند.

wlog manisoft Disney GIF - آشنایی با افتر افکت

موشن‌گرافیک

انیمیشن موشن‌گرافیک با دست‌کاری آثار وکتور و rasterize شده برای ایجاد و روایت داستان صورت می‌گیرد. امکان ادغام رسانه فیزیکی مانند عکس و ویدئو نیز در این فرایند وجود دارد. افتر افکت از ابزارهای مختلف، کدنویسی و ورودی‌های کاربر برای دست‌کاری رسانه‌های مورد استفاده در یک پروژه استفاده می‌کند. شما می‌توانید تصاویر و ویدئوهای خود را جابجا کرده، بپیچانید، مقیاس‌بندی کنید، بچرخانید و کارهای مختلف زیاد دیگری روی آن‌ها انجام دهید.

توضیح این موارد به طور نظری کاری دشوار و ملال‌انگیز است، از این رو در ادامه این مقاله به معرفی نرم افزار افتر افکت به بررسی نمونه‌هایی از شیوه استفاده از افتر افکت برای ایجاد ویدئو‌های انیمیت‌شده می‌پردازیم. علاوه بر عکس‌ها و آثار بُرداری امکان دست‌کاری کلمات نیز با استفاده از قابلیت‌های متنی در افتر افکت وجود دارد. همچنین می‌توان ویدئوهای ایمپورت شده و موارد بسیار زیادی دیگری را مورد استفاده قرار داد.

معرفی نرم افزار افتر افکت و کاربردهای آن

در این بخش از معرفی نرم افزار افتر افکت به بررسی کارهایی که افتر افکت می‌تواند انجام دهد و کارهایی که انجام آن‌ها با این نرم‌افزار چندان مناسب نیست می‌پردازیم. این نرم‌افزار بسیار گسترده است و شاید ما نتوانیم همه کاربردهای آن را مورد بررسی قرار دهیم. با این حال اگر در زمینه افتر افکت مبتدی هستید، این مقاله درک بنیادی خوبی در مورد قابلیت‌های افتر افکت در اختیار شما قرار می‌دهد.

انیمیشن

با جابجا کردن و تغییر دادن لایه‌ها می‌توان به آثار هنری حیات بخشید. افتر افکت ابزارهای دیجیتالی ارائه می‌کند که به دست‌کاری و ادیت مشخصه‌های مختلف کمک می‌کند. روش‌های بسیار زیادی برای ایجاد انیمیشن درون افتر افکت وجود دارد. با استفاده از نرم‌افزار‌های شخص ثالث، هنرمندان مرزهای گردش‌کار‌های روزمره خود را بسیار فراتر برده‌اند و کارهای انیمیشنی که با استفاده از این نرم‌افزار خلق می‌شوند بی‌نظیر هستند.

در فهرست زیر انواعِ مختلف انیمیشن‌هایی که با استفاده از افتر افکت می‌توان ساخت را می‌بینید:

  • انیمیشن برداری ۲ بعدی
  • انیمیشن ابتدایی ۳ بعدی
  • انیمیشن کاراکتر
  • تایپوگرافی متحرک
  • انیمیشن‌های ماکاپ UI/UX
  • جلوه‌های بصری

این یک فهرست کوچک است، اما برخی از نمونه‌های اساسی از آنچه که در زمان کار با این نرم‌افزار می‌توانیم انتظار داشته باشیم را به ما نشان می‌دهد.

جلوه‌های ویژه

افتر افکت علاوه بر انیمیشن، ‌کاربردهای زیادی دیگری نیز دارد. گردش‌کارهای جلوه‌های ویژه نقش عمده‌ای در این نرم‌افزار دارند. برای سال‌های طولانی افراد ویدئو‌ها و فیلم‌ها را با افزودن جلوه‌های پست‌ پروداکشن مختلف در افتر افکت ادیت کرده‌اند. دود، آتش، انفجار، ردگیری صحنه و جایگزینی پس‌زمینه با استفاده از فناوری پرده سبز بسیاری از کارهایی که افتر افکت می‌تواند انجام دهد را نشان می‌دهد.

برای نمونه با استفاده از افتر افکت می‌توان جلوه‌ای نورپردازی به ویدئو اضافه کرد و یا ردهای بزرگی از دود را به اشیا اضافه کرد به طوری که به نظر برسد این اشیا در حال پرواز روی شهر هستند. روش‌های مختلف زیادی برای استفاده از افتر افکت به همراه برنامه‌های دیگر نیز وجود دارد. افتر افکت می‌تواند داده‌های صحنه 3 بعدی را ایمپورت کند و سطح متمایزی از ترکیب‌بندی را در اختیار شما قرار دهد.

افتر افکت گزینه خوبی برای کاربردهای ۳ بعدی نیست

گردش‌کارهای زیادی در افتر افکت وجود دارند که می‌توانند محیط‌ ها و مدل‌ های 3 بعدی را ردگیری کنند، اما کاربرد اصلی افتر افکت به این منظور نیست. برای این که روشن‌تر بیان کنیم، برخی کارکردها وجود دارند که امکان استفاده از اشیای 3 بعدی و دست‌کاری آن‌ها را به صورت بومی در افتر افکت فراهم می‌سازند، اما روش‌های بسیار بهتر و کارآمدتری برای ایجاد این آثار 3 بعدی وجود دارد. اگر به دنبال کار با محیط و انیمیشن 3 بعدی هستید، پیشنهاد می‌کنیم امکانات بخش Cinema 4D را بررسی کنید.

افتر افکت یک نرم‌افزار ادیت ویدئو نیست

زمانی که می‌خواهید چندین ویدئو کلیپ را ادیت کنید، آن‌ها را تقسیم کرده و ساندترک‌ هایی با موسیقی و جلوه‌های صوتی متعادل به آن‌ها اضافه کنید، افتر افکت گزینه خوبی محسوب نمی‌شود. اپلیکیشن‌هایی مانند Premiere Pro، Avid و Final Cut Pro برای مدیریت مقادیر زیادی از محتوای ویدئویی طراحی شده‌اند. تمرکز این نرم‌افزارها روی دست‌کاری آسان و پلی‌بک کارآمد ویدئوهای با وضوح بالا و پردازش حجیم رسانه‌ها با نرخ بیت داده بالا است.

پنل تایم لاین در افتر افکت به این منظور طراحی شده است که کاربر بتواند محتوا را به صورت عمودی روی همدیگر قرار دهد و با لایه‌های فوقانی و تحتانی کار کند. نرم‌افزار ادیت ویدئو معمولاً به شما این امکان را می‌دهد که محتواها را روی همدیگر قرار دهید، اما روش کار ادیت ویدئو به طور معمول با قرارگیری عمودی صداها و کلیپ‌ها صورت نمی‌گیرد. اگر به دنبال آشنایی با ادیت ویدئو و فیلم‌سازی هستید در این صورت باید افتر افکت را به عنوان یک نرم‌افزار پشتیبانی در نظر بگیرید که به ساخت گرافیک‌های هم پوشان کمک می‌کند که منجر به افزایش کیفیت تولید می‌شود.

نرم‌افزارهای شخص ثالث برای افتر افکت

چندین روش برای بهبود گردش‌کار در افتر افکت وجود دارد که برخی از آن‌ها از طریق پلاگین‌های جانبی هستند. شما می‌توانید ابزارهای اضافی به افتر افکت اضافه کنید که منجر به بهبود و تکمیل کارکردهای آن می‌شوند. برخی اوقات این ابزارها از طریق خودکار سازی فرایندها و افزایش کارآمدی گردش‌کار به شما کمک می‌کنند. در ادامه مقاله معرفی نرم افزار افتر افکت با این ابزارها بیشتر آشنا می‌شویم.

اسکریپت‌ها و اکستنشن‌ها

اسکریپت‌ها و اکشن‌ها به خودکار سازی قابلیت‌های افتر افکت می‌پردازند. با این حال آن‌ها تنها می‌توانند آنچه را از قبل درون افتر افکت وجود دارد خودکارسازی کنند و از این رو قابلیت جدیدی علاوه بر آن چه افتر افکت خود ارائه می‌کند در اختیار شما قرار نمی‌دهند.

با این که اسکریپت‌ها و اکشن‌ها دارای رابط‌های کاربری بسیار متفاوتی هستند، اما اسکریپت‌ها به طور معمول بسیار ابتدایی هستند و تنها از عناصر UI که به صورت بومی در افتر افکت وجود دارند بهره می‌گیرند. با این حال اکستنشن‌ها از HTML5، جاوا اسکریپت و CSS برای خلق عناصر UI پیچیده‌تر استفاده می‌کنند. گرچه در نهایت اکستنشن‌ها نیز یک اسکریپت را درون افتر افکت اجرا می‌کنند، اما می‌توانند به روش کاربرپسندتر و مطلوب‌تری ساخته شوند.

wlog manisoft scripts - آشنایی با افتر افکت

پلاگین‌ها

پلاگین‌ها ماژول‌های نرم‌افزاری کوچکی هستند که یک کارکرد به اپلیکیشن اضافه می‌کنند. جلوه‌ها در افتر افکت به صورت پلاگین‌هایی از سوی آدوبی پیاده‌سازی شده‌اند و برخی قابلیت‌ها برای ایمپورت و کار کردن با فرمت‌های فایل خاص عرضه شده است. با این حال، پلاگین‌ها تقریباً به طور کامل از سوی توسعه‌دهندگان شخص ثالث توسعه می‌یابند و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار اصلی نقشی در این فرایند ندارند.

آدوبی به توسعه‌دهندگان بیرونی اختیار داده است تا ابزارهایی بسازند که بتوانند درون افتر افکت استفاده شوند. هم اینک پلاگین‌های زیادی برای افتر افکت وجود دارند. بخش عمده‌ای از این پلاگین‌ها درواقع اسکریپت‌های ساده‌ای هستند که به افزایش سرعت گردش کار کمک می‌کنند.

گردش کار افتر افکت

گردش کاری که در افتر افکت استفاده می‌شود، مقصود بسیار متفاوتی نسبت به نرم‌افزار Premiere Pro دارد. ما در Premiere Pro به مرتب‌سازی تعداد زیادی کلیپ می‌پردازیم و آن‌ها را به تایم لاین اضافه کرده و به بخش‌های کوچک برش می‌دهیم تا محتوایی طولانی خلق کنیم.

افتر افکت به طور معمول برای انیمیشن‌های کوتاه استفاده می‌شود که بخش‌های خاصی به صورت لایه اضافی روی ویدئوی اصلی اضافه می‌کند. برای مثال می‌توان به آگهی‌های مختلف اشاره کرد که متن‌هایی مانند نمایش مبلغ روی تصویر اصلی نمایش می‌یابند. این متن‌ها وارد فیلم شده و با استفاده از طراحی گرافیکی برای نمایش اطلاعات بر مخاطب تأثیر می‌گذارند.

افتر افکت در پخش رسانه‌ها کارکرد چندان خوبی ندارد و ابزارهایی که ارائه می‌کند به طور عمده برای دست‌کاری روش نمایش و حرکت گرافیک‌ها تمرکز یافته است. این ابزارها در Premiere Pro برای کار با کلیپ‌های ویدئویی در تایم لاین، زمان‌بندی مجدد آن‌ها و برش صوت مناسب‌سازی شده‌ا‌ند.

چگونه افتر افکت را یاد بگیریم؟

سخن پایانی

آدوبی افتر افکت نرم‌افزاری برای خلق گرافیک‌های متحرک و جلوه‌های ویژه است که در ویدئو، محتوای آنلاین و ارائه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. افتر افکت برای هر دو سیستم عامل ویندوز و مک ارائه شده است و به طور گسترده‌ای در زمینه پست‌ پروداکشن محصولات تلویزیونی و سینمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از آن برای خلق جلوه‌های ویژه، و انیمیشن نیز استفاده می‌شود. در این مقاله با عنوان معرفی نرم افزار افترافکت تلاش کردیم به معرفی نرم افزار افتر افکت و ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن بپردازیم. تا شما را با امکانات این نرم‌افزار فوق‌العاده آشنا سازیم.

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید